24 maj 2013

Biochemia urody- masło shea

Masło shea inaczej zwane karite (drzewo życia) podbiło rynek kosmetyczny. 
Ile tak naprawdę wiemy o jego pochodzeniu i właściwościach poza tym ze rewelacyjnie nawilża skórę i jest tolerowany nawet przez alergików?



Pochodzenia

Masło shea pozyskiwane jest z nasion owoców Butyrospermum Parkii zwanego masłoszem jest to drzewo występujące  w środkowej i zachodniej  Afryce. Ciekawostką jest fakt że drzewo to daje pierwsze owoce po 20 - 30 latach. Aby uzyskać jeden kg czystego masła shea afrykańskie kobiety muszą zebrać ok 20 kg owoców, co stanowi zbiór z jednego drzewa tego gatunku. 


Zbiory tego owocu celebrowane są regionalnymi obrzędami, wynika to  z faktu iż masłosz zagrożony jest wyginięciem oraz stanowi silny punkt regionalnej gospodarki. 


Metody pozyskiwania

Istnieją dwa sposoby wytwarzania masła shea obejmuje je tłoczenie na zimno: którego efektem jest   naturalne masło karite  w kolorze od klarownego do żółto- szarawego, oraz tłoczenie na ciepło w wyniku którego powstaje produkt gorszej jakości . Dodatkowo masło może być poddawane procesowi rafinacji czyli oczyszczania w wyniku czego otrzymujemy jaśniejszy, pozbawiony charakterystycznego zapachu i twardszy surowiec który jednocześnie jest uboższy w składniki aktywne. 


Właściwości masła shea:

Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych nawilża i  regeneruje skórę oraz zapobiega ucieczce wody z naskórka. Masło karite jest naturalnym filtrem przeciwsłoneczny SPF 3-4. Wzmacnia warstwę ochronna skóry, alantoina jako składnik masła naturalnie koi podrażnienia . Witamina .A i  E ma działanie antyrodnikowe co hamuje starzenie sie skóry. 



Eko czy nie

Niestety trudno nam stwierdzić czy konkretny produkt jest faktycznie naturalny,  czy zawiera domieszki konserwantów i innych wypełniaczy które obniżają jego wartość . W prawie europejskim nie istnieje dokładne określenie kosmetyków organicznych dlatego przemysły kosmetyczne zapoczątkowały tworzenie systemów certyfikacji, które odróżniają produkty naturalne o tych nazwanych tak, tylko w celach marketingowych. 
Jeśli zależy nam na produktach eko bądźmy świadomym konsumentem, obietnice producenta że kosmetyk z którym mamy do czynienia jest w 100% naturalny może okazać sie jedynie chwytem PRowym. Pytajmy o certyfikaty.

Certyfikaty: 

ECOCERT-  jest międzynarodową organizacją certyfikującą, kosmetyki sygnowane tym znakiem dzielą sie na dwie grupy: 

  • kosmetyki naturalne i ekologiczne- w ich składzie minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego oraz przynajmniej 50% z nich musi pochodzić z upraw ekologicznych. Surowce syntetyczne stanowią maksymalnie 5% składu. 
  • kosmetyki naturalne- minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, maksymalnie 5% surowców syntetycznych 

COSMEBIO- produkty sygnowane tym znakiem muszą zawierać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego, nie stosuje sie przy tym syntetycznych zapachów, barwników i konserwantów oraz substancji pochodzenia petrochemicznego. 





DEMETER- niemieckie stowarzyszenie produktów ekologicznych, jest znakiem firmowym dla produktów biologiczno- dynamicznych. Pozwolenie na używanie logo maja tylko firmy  które do produkcji kosmetyków nie stosują syntetycznych dodatków a surowce pochodzą z upraw wolnych od chemicznych środków ochrony roślin. 














4 komentarze:

  1. Moze wkoncu zapamietam wlasciwosci masla shea :-D dzieki

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytając metody otrzymywania od razu skojarzyły mi się z etapami produkcji biodiesela, których uczyłam się na kolosa ;D Lubię masło shea w kosmetykach do ciała, ale jeszcze boję się stosować go na twarz, bo obawiam się, że nie polubią się :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdybym miała tylko suchą skóre pewnie stosowałabym też masło shea na twarz, ale moja cera mieszana bardziej potrzebuje normalizacji niż nawilżenia :)

    OdpowiedzUsuń